Pühendusnäitus Kuressaare raamatukogus

Lou, nagu teda Pennsylvania ülikoolis ja tema arhitektuuribüroos hellitavalt kutsuti, olevat oma tudengitele korduvalt öelnud, et ta ei loe raamatuid. See oli muidugi Lou järjekordne mõistulugu. Ta ise ei kirjutanud tõepoolest ühtki raamatut. Küll aga on kirjutatud temast ja tema arhitektuuriloomingust. Nüüd avaneb meeldiv ja harukordne võimalus tutvuda paljude kaalukate teostega näitusel, mis saab teoks tänu Louis Kahni 120. sünniaastale.

Nimelt avatakse neil päevil Kuressaare raamatukogus raamatunäitus, mis on pühendatud Kimbelli muuseumi kauaaegsele kuraatorille Patricia Loud Cummingsile, kes kahjuks lahkus meie seast 22. jaanuraril 2021.a. Selle näitusega meenutame Louis Kahni ning ühtlasi avaldame tänu ja tunnustust Patricia Cummings Loudile.

Liialduseta võib öelda, et Patricia Cummings Loud oli ustav Saaremaa-sõber, kes võttis oma südame asjaks au sees hoida Louis Kahni mälestust ja loomepärandit tema sünnisaarel, mida ta ise esmakordselt külastas juba 1994. aastal. Alates sellest ajast hoidis pr. Cummings Loud Kuressaarega kontakti. Ajavahemikul 1994-2006 saatis ta Kuressaarde üheksa olulist raamatut, sh mahuka kataloogi Kahnist. Neid kõiki säilitatakse muuseumi Arhiivraamatukogus. Sel moel aitas ta kaasa, et peale kõikide muude loomevormide võiks tekkida raamatutegi abil toekas kultuurisild Lou sünnisaare ja tema hilisema kodumaa, Ameerika vahel.

Ajaloolane Olavi Pesti meenutab, et Patricia Cummings Loud oli meeldiv daam, kellega vesteldi pikalt Lou Kahni teemadel ning kes ei kohkunud tagasi ka seiklusrikka merereisi eest 1997.a. Saaremaad ja Abrukat külastades. Reis muutus omajagu seikluslikuks, kuna Vahase saarele teed otsides eksiti sügavasse vesisesse padrikusse. “Kõik lõppes siiski õnnelikult ja reisiseltskond jäi eksootilise elamusega rahule,” jutustab O. Pesti ja lisab: “Patricia Cummings Loudist – olgu tal teispoolsuses kena! – on mulle jäänud parimad mälestused. Viimati kohtusime Kuressaares toimunud Kahni-konverentsil 2006.a…”

Sel laupäeval, 16.oktoobril, kingib oma signeeritud raamatu “The Nordic Latitudes” Kuressaare raamatukogule Kahni õpilane Per Olaf Fjeld. Seega lisandub kogusse veel üks haruldane eksemplar. Lisaks ilmub peagi Charles E. Dagit Jr.’ raamat eesti keeles. Kahni bibliograafia täieneb hoogsalt,  sedapuhku vaimuka ja omapärase tagasivaatena autori tudengiaastaile Lou Kahni õpilasena Pennis.

Tulge Kuressaarde ja saage raamatunäitusel osa ainulaadsest tarkuse ja ilu kogumist! Just raamatud kätkevad endas parimat osa inimlikkusest, annavad seda edasi ja pakuvad lõputult inspiratsiooni. Seda, mida ka Lou Kahn kõigest ja kõikjal väsimatult otsis.

Raamatunäitus jääb avatuks 25. novembrini.