Abelardo Morell Kuressaares

Rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud Ameerika-Kuuba fotograafi Abelardo Morelli (sündinud Havannas 1948) näitus Kuressaare Raegaleriis on kulminatsiooniks arhitekt Louis Kahni 120 sünniaastapäeva tähistamisel. Morelli näitus on kahtlemata ka Eesti kunsti tippsündmus 2021. aastal.

Kuressaares saab näha kolme Abelardo Morelli fotoseeriat, “Camera Obscura”, “Tent – Camera” ja “Construction”. “Construction” seeria fotod on valminud tänavu ja tulevad Kuressaares esmaesitlusele.

Ei ole juhus, et Abelardo Morelli fotonäitus toimub Louis Kahni sünnilinnas Kuressaares. Selles sündmuses on suur kimp võtmeid Kahni loomingu tänapäevaseks mõtestamiseks. Mõnes mõttes on Kahn ja Morell ka sarnase saatusega saarlased. Kahn emigreerus lapsena Saaremaalt ja Morell Kuubalt – Ameerikasse, kus realiseerus nende tähelend.

Vaid jalutuskäigu kaugusel Louis Kahni viimasest teosest, Roosevelti saare Nelja Vabaduse pargist New Yorgis, ripub Morelli looming ka alaliselt, teda esindava Edwynn Houki galerii kogudes.

Louis Kahn oli arhitekt – poeet ja ruumifilosoof, kes kasutas ehituskunsti kui väljendusvahendit. Abelardo Morelli looming on samuti eelkõige visuaalne poeesia, mis on väljendatud fototehnikaga. Morelli ja Kahni ühisosaks on sügav huvi arhitektuuri- kunstiajaloo vastu ning viiteid meistri teadmistele leidub mõlema loomingus. Abelardo Morell arendab oma fotoseeriates sageli teemat nagu on tavaks moodsas maalikunstis. Põhjalik motiivi- ja teemaarendus kuni selle ammendumiseni on Morelli loomingule omane ja selles on ka mingit staatikat – püsivust. Staatika ja igavikulisus on iseloomulik ka Kahni arhitektuurile.

Morelli rännakud ja objektivalikud “Camera Obscura” seerias kattuvad Kahni Euroopa 1928. aasta ringreisiga ning sestap võime endale vabalt ette kujutada Firenze Duomo projektsiooni Kahni hotellitoa seinal.

Ka valguse lavastamine ja ilmumine ruumi on üks Kahni arhitektuurile iseloomulikke müsteeriume. Mäng valguse ilmumise ja kujutisega on keskne paljudes Morelli teostes, mida saame Kuressaare näitusel näha.

Abelardo Morelli näitus saab teoks tänu Louis Kahni Eesti Sihtasutuse, Edwynn Houk Gallery ja Saaremaa valla koostööle. Näituse avamisel osaleb Bostonis resideeruv Abelardo Morell ja avab oma loomingu tagamaid.

Abelardo Morelli isikunäitus avatakse Kuressaare Raegaleriis 15. oktoobril ja jääb avatuks kuni 23. novembrini.