Louis Kahni mälestustähise avamine

Kuressaare lossipargi põhjabastioni silla juures avatakse 5. mail kl 13 Louis Kahni mälestustähis. Käsitööna ja liivavalu meetodil alumiiniumtahveldise on teinud Ameerika juhtiv ajalooliste tähiste valmistaja Sewah Studios. Tähise algne kujundus pärineb Kahni õpetajalt arhitekt Paul Philippe Cret ‘lt. Järjepidevalt üle 100 aasta väldanud programm jõuab esmakordselt ajaloos Ameerika Ühendriikide piiridest välja.

Pennsylvania ajaloo- ja muuseumikomisjoni (Pennsylvania Historical and Museum Commission = PHMC) ajalooliste tähiste programm on järjepidevalt väldanud alates 1914. aastast, olles üks vanimaid kogu riigis. Louis Kahni Eesti SA pöördus 2021. a aprillis PHMC poole ettepanekuga paigaldada Kuressaarde samasugune tähis, nagu Walnut Streetil Philadelphias, kus asus Louis Kahni arhitektuuribüroo. Alguse sai ainulaadne koostöö, mille tulemusena jõuab PHMC ajalooliste tähiste programm Pennsylvania ja Ameerika Ühendriikide piiridest välja.

Tähise avamisele saabuvad Pennsylvania osariigi esindajatena PHMC nõukogu esimees Nancy Moses ja volinik William V. Lewis. Nii Moses kui ka Lewis on avaldanud mitu ajalooteemalist raamatut. Oma raamatusarjas, mis käsitleb kultuuriväärtusi ning nendega seotud õiguslikke, eetilisi, ühiskondlikke ja poliitilisi teemasid, soovib Moses avaldada ka ühe Eestit puudutava loo. Visiidi ajal on kavas koguda loo materjali. William V. Lewis on kirjutanud mitu Kirde-Pennsylvania ajalugu käsitlevat raamatut. Eraldi väärib rõhutamist PHMC taust. Arvestades Pennsylvania tuntust ennekõike Ameerika vabaduste kantsina ja kohana, kus Ameerika Ühendriikide asutajad (Founding Fathers) allkirjastasid Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsiooni, on PHMC näol tegemist ühe olulisima USA riikluse mäluhoidjaga.

Sündmusest võtavad osa ja esinevad ettekannetega Kahni õpilane ja tunnustatud Norra arhitekt Per Olaf Fjeld (Norra) ning mitme Kahni raamatu autor ja hinnatud arhitekt Michael Merrill (Saksa / USA). ETH Zürichi, Louis Kahni Eesti SA ja Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) koostöös avatakse Kuressaare Kultuurivaras näitus „Vaikus ja Valgus“, mis jääb avatuks maikuu lõpuni. Pidupäeva lõpetab kontsert “Mehed ja meri” Laurentiuse kirikus (Ain Anger, Mihkel Poll, Eesti Rahvusmeeskoor).

Kahni ühing tänab tähise valmistanud meistreid: tekstiladuja Amber Glidden; valumeistrid CJ Boley ja Austin Douthitt, viimistleja Curtis Wheeler; pulbervärvija David Eddy ja kuldaja Angy Cain. Suur tänu PHMC-le: tegevjuht Andrea Lowery, toetusprogrammide juht Scott Doyle ning aukülalised Nancy Moses ja William V. Lewis.

Brian Roraff, USA ajutine asjur Eestis, lisab tähise avamisele pidulikkust, rõhutades veel üht tänavust märgilist sündmust: “Louis Kahn, nii Eesti kui ka USA poeg, on meie jaoks üks paljudest kahe riigi erilistest kultuurisidemetest. Kuna USA ja Eesti tähistavad tänavu diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva, on mul väga hea meel näha tema elu ja loomingu mälestuse jäädvustamist Kuressaares sel olulisel aastal.” 

Louis Kahni mälestustähis püstitatakse Kuressaarde Pennsylvania osariigi, Saaremaa valla ja Louis Kahni Eesti SA koostöös.

Toetajad: ETH Zürich, Norra Saatkond, Saaremaa vald, TalTech, USA saatkond Eestis, kaitseministeerium, kultuuriministeerium, välisministeerium.

Loe ka intervjuud Pennsylvania ajaloo-ja muuseumikomisjoni (PHMC) tegevjuhi Andrea Lowery’ga.